Мандевіла – королева кімнатних ліан
Коли красуню - мандевілу називають королевою кімнатних ліан, ні про яке перебільшення і мови не йде. Ця рослина, яку і сьогодні іноді поширюють під старим імям дипладенії нагадує садові клематиси. Настільки ж яскраве цвітіння, нехай і більш компактні розміри, краса листя і гнучкість пагонів дозволяють мандевілі підкорювати все нові вершини. Байдужими до красуні залишитися не можна. Великі і яскраві квітки незважаючи на просту форму легко затьмарюють і сусідів-екзотів, а незвичайна граціозність підкорює навіть у самих скромних умовах.
Мандевілла: опис, будова, характеристика.
Як виглядає мандевіла?
Мандевілла, або Дипладенія — рід витких квіткових рослин сімейства Кутрових. Ареал роду охоплює Центральну та Південну Америку.
Швидко зростаючі мандевіли – культури, які часто називають кімнатними клематисами. І вони справді схожі з садовими зірками і по типу пагонів, і зовнішньою красою. Елегантність, яскравість і краса мандевіли посилюється простими, але такими царськими деталями.
Вічнозелені чагарники і напівчагарники з плетистими пагонами вражають гнучкістю і елегантністю. У висоту мандевіли сягають від 1 до 3 метрів, при цьому конкретні параметри рослини завжди залежать від способу підв'язки і типу опори. Всі мандевіли ростуть швидко, їх пагони витягуються від 1 м в довжину, гладкі і досить тонкі. Листя мандевіл глянцеве, темно-зелене, до 9 см в довжину, гарної округлої, яйцеподібної форми із загостреною верхівкою. Цвітіння ліани рясне.
Палітра кольорів мандевіли включає білий, рожевий і червоний спектри, від пастельних і світлих, до досить яскравих, але завжди чистих тонів. Зовнішня сторона трубки біля основи квітки біліє.
Види мандевіл
Мандевіла рихла
Одна з найбільш популярних кімнатних рослин класу «елітних» – мандевіла рихла, яку в усьому світі знають під ім'ям бразильського бальзаміну або чилійського жасмину. Це дійсно ліана південно-американського походження. Зростає вид дуже швидко, пагони тонкі і гнучкі, листя – матові, темно-зелені, насичені за кольором, з оборотною сіруватою стороною або пурпурним відтінком. Але головна окраса рослини – розкривні з червня по серпень воронкоподібні квітки зірчастої форми з маленькою жовтою плямою, гофрованим краєм пелюсток і діаметром до 10 см. Ця мандевіла – запашна, дуже вишукана і елегантна, її вигляд здається класичним і благородним.
Мандевіла блискуча
Мандевіла блискуча свою назву отримала не тільки за великі, до 20 см в довжину еліптичні, із загостреною верхівкою і серцеподібною основою листя, з рідко вираженими жилками і блискучою поверхнею. Адже ця ліана випускає квітки у вражаючій кількості. Зібрані в кисті по 5-6 квіток, вони буквально приховують під собою рослину. При діаметрі близько 10 см, воронкоподібні квітки виділяються білим зовнішнім забарвленням, більш яскравим, насиченим тоном і акварельним переходом на пелюстках.
Мандевіла чудова
Мандевіла чудова – вічнозелена ліана з червонуватими стеблами, широкоовальним, з красивим глянцем листям до 4 см в довжину. Рослина виділяється зібраними в кисті до 8 шт. яскравими квітками зі світлою трубкою, що в довжину і ширину досягають 5-6 см.
Розмноження мандевіли
Чарівна кімнатна ліана розмножується легко, нехай молоді рослини і зажадають ретельного догляду. Найпростіший варіант – нарізати навесні або протягом літа молоді верхівкові живці. Верхівки пагонів до 10 см в довжину вкорінюються у торфі, під ковпаком і температурі від 25 градусів тепла. Оскільки укорінення займає більше місяця, потрібно регулярно зволожувати субстрат і провітрювати плівку, знявши її зовсім при перших ознаках появи коренів. Розсаджувати в окремі ємності живці можна лише через 3 місяці після початку вкорінення. Кожну молоду ліану потрібно висадити в маленькі, до 7 см в діаметрі ємності.
Догляд за мандевілою в домашніх умовах
Освітлення для мандевіли
Ці кімнатні верхолазки воліють світлі локації. Незважаючи на красу листя, вони зовсім не бояться прямих променів і добре почуваються і в розсіяному світлі, і на сонці. Правда, є виключення: при розміщенні на південних вікнах влітку полуденні промені сонця можуть не сподобатися навіть такій сонцелюбивій ліані. Навіть легка півтінь призведе до того, що мандевіли не будуть цвісти зовсім або випустять лише кілька мініатюрних квіток.
Комфортний температурний режим
Протягом всього активного періоду вегетації мандевіли обожнюють тепло і навіть спеку. Оптимальними температурами для цієї ліани вважаються показники близько 25 градусів, але в цілому рослина добре себе почуває при температурі повітря від 21 градуса тепла. Режим зимівлі для мандевіли є дуже важливим. Адже без прохолодних температур на стадії спокою ця рослина не буде рясно цвісти в наступному сезоні.
Полив і вологість повітря
У період активного росту і цвітіння мандевілі потрібен рясний полив. Перезволоження, застою води краще не допускати, але субстрат повинен пересихати лише в самому верхньому шарі. Перед стадією прохолодної зимівлі рослину потрібно поступово перевести на більш рідкий полив. Для цього з початку вересня треба поступово робити процедури більш рідкісними і мізерними, так, щоб до зимівлі рослина була готова до повного просихання земляного кома.
Зимовий полив мандевіли більше схожий на програму догляду за зимуючими в приміщеннях садовими рослинами: субстрат з моменту скидання листя до початку активного росту повинен залишатися майже сухим. Скорочення проводять після плавного зменшення. Повністю перейти на полив після повного пересихання субстрату в горщику потрібно, як тільки рослина почне частково скидати розкішне листя.
Для мандевіл потрібно використовувати м'яку, відстояну воду і стежити за її температурою: ліана погано реагує на полив і холодною і теплою водою. Температура води повинна дорівнювати температурі повітря навколо рослини. Кожну 5-6 процедуру краще використовувати підкислену воду (досить пари крупинок лимонної кислоти на 1 л води).
Всі без винятку мандевіли люблять підвищену вологість повітря. Ці рослини допускають використання обприскувань, але не відмовляться і від встановлення спеціальних приладів-зволожувачів. Особливо інтенсивними обприскування варто зробити зимою, якщо температура повітря хоч трохи відхиляється від рекомендованих показників в бік потепління.
Обрізка мандевіли
Обрізку рослини проводять перед стадією спокою. Після того, як рослина почне частково скидати листя, орієнтовно в останній декаді жовтня або в першій декаді листопада, у мандевіли обрізають кожну гілочку на 2/3 довжини (для розгалужених пагонів потрібно відраховувати не від грунту, а від розгалуження на стовбурі). Без обрізки ця красуня майже не буде цвісти: як і багато ліан, мандевіла випускає квіти тільки на молодих пагонах поточного року.
Пересадка і субстрат
Пересаджують витончену кімнатну ліану на самому початку стадії відновлення зростання, як тільки з'являться ознаки того, що рослина виходить із стадії спокою. Традиційно пересадка припадає на лютий або березень. Зміну ємностей навіть для дорослих мандевіл проводять щорічно. На дно ємностей укладають потужний, як мінімум п'яти сантиметровий дренаж.
Для мандевіл всіх видів вкрай важливо підібрати поживні землесуміші з пухкою текстурою. Підійдуть готові субстрати зі злегка кислою реакцією або суміші 2 частин дернового, глинистого ґрунту з взятими по одній частині піском, листовою землею, перегноєм. Для рослини потрібно обов'язково проводити стерилізацію субстрату, адже мандевіли дуже вразливі до кореневих шкідників.
Захворювання і шкідники
Мандевіли вразливі практично для всіх шкідників, які обожнюють сухе повітря. Павутинні кліщі, щитівки, попелиця, на рослині поширюються дуже швидко. Але якщо забезпечити цій ліані хороший догляд і підтримувати високу вологість середовища, то можна надійно захистити рослину від шкідників. Набагато більшою мірою страждають ці красуні від кореневих нематод і борошнистих червців. Перезволоження, застійне повітря можуть стати причиною гнилі.
- Коментарії