Шавлія
22 червня 2018 0:00
// Статі
Шавлію або ж сальвію ще деколи називають рослиною-мудрецем, так як з давніх часів вона славиться своїми цілющими властивостями. Цвіте шавлія протягом тривалого часу; добре росте в жарких, сухих умовах; і вони забезпечують різноманітність форм цієї рослини, її кольору та аромату
Шавлія: опис, будова, характеристика. Як виглядає шавлія?
Шавлію або ж сальвію ще деколи називають рослиною-мудрецем, так як з давніх часів вона славиться своїми цілющими властивостями. Цвіте шавлія протягом тривалого часу; добре росте в жарких, сухих умовах; і вони забезпечують різноманітність форм цієї рослини, її кольору та аромату.
Як частина сімейства губоцвітих рослин, шавлія має квадратні стебла і оксамитове сіро-зелене листя з білими ворсинками. Листя шавлії подовженої, яйцевидної або ланцетної форми, стебло пряме, його форма відрізняється гіллястістю і опущеною верхньою частиною.
Цвітіння шавлії починається на початку літа, саме в цей час у неї з'являються квіти світло-фіолетового кольору, які дуже люблять метелики. Цвітіння триває все літо.
Види шавлії
Різних видів шавлії в природі досить багато (більше 900), кожен з них має свій унікальний ароматом, часто шавлія (точніше її листя) використовується в якості спецій в кулінарії. Особливу популярність серед видів шавлії займає шавлія садова. Далі ми опишемо найцікавіші види і сорти шавлії.
Шавлія лугова
Дуже приємний по аромату вид шавлії, його листя активно застосовуються в кулінарії. Молоді листя мають терпкий смак, а старі трошки гіркуваті. Також з цієї шавлії роблять чай.
Триколірна шавлія
Відрізняється строкатим листям, які гіркуваті на смак. Зростає до 0,4 метра. Приправа з цієї шавлії використовується для м'яса і риби.
Пурпурна шавлія
Цей вид шавлії має фіолетове, пурпурне забарвлення листя (звідси і назва), досягає півметра і використовується, як і садова.
Також активно вирощуються і використовуються багато інших видів шавлії, серед яких можна виділити грецьку шавлію, іспанську шавлію. Пряною і ароматною вважається мускатна шавлія, листя її запікаються з різними солодощами та надають аромат вину та вермуту.
Фруктові аромати мають ще два цінних види шавлії, власне фруктова шавлія та ананасова шавлія. Вони чудово підходять для чаю, різних коктейлів і фруктових страв.
Де росте шавлія
Зростає шавлія в ряді країн Південної Європи, Італії, Іспанії, Греції, Франції, Словаччини, Молдови та, звичайно ж України. А в якості місця проживання шавлія любить посушливі місця.
Корисні властивості шавлії
- Шавлія допомагає при лікуванні безпліддя.
- Дозволяє зменшити потовиділення у людей хворих на туберкульоз.
- Сприяє покращенню пам'яті.
- Має профілактичну дію при ангінах, гінгвітах, екземі, стоматитах і деяких інших хворобах.
- Допомагає при запальних процесах в порожнині рота, легенях, сечостатевої системи.
Застосування шавлії в кулінарії
- Листя рослини широко застосовуються як спеції для посилення смаку самих різних страв.
- Використовується в консервному і лікеро-горілчаному виробництві.
- Додається як приправа для дичини.
- Застосовується для посилення ароматного запаху і смакових якостей м'яса.
- Використовується як приправа до супів.
- Входить в деякі сорти пива.
Застосування шавлії в медицині
- Допомагає при кашлі
- Є жарознижуючим засобом, може збивати температуру.
- Особливо корисна для чоловіків, так як покращує потенцію.
- Не менш корисна і для діабетиків, так як сприяє зменшенню кількості цукру в крові.
- Є тонізуючим засобом і зміцнює імунітет.
- Зміцнює коріння волосся і уповільнює облисіння, а часом і зовсім зупиняє цей процес.
Догляд за шавлією
Полив
Так як ця рослина любить посушливий клімат, то і поливати її необхідно досить помірковано, бажано проводити полив лише в посушливі дні.
Обрізка
На другий рік після посадки шавлію буде добре оновити зрізанням, приблизно 10 см від поверхні грунту буде в самий раз.
Добриво
Навесні, перед цвітінням, шавлію необхідно підживити азотними мінеральними добривами. А восени, коли рослина вже буде готуватися до зими, її буде добре підживити фосфорно-калійними добривами відповідно до норм зазначених на упаковці.
Розмноження шавлії
Для розмноження шавлії в домашніх умовах застосовується розсада і насіння. Розмножувати шавлію можна розподілом і живцюванням. Розмноження шавлії живцями відбувається таким чином: спершу живці поміщаються в посудину, потім, коли у них вже з'являються перші коріння, їх можна пересадити на постійне місце. Важливо регулярно поливати живці, щоб вони міг зміцнитися.
Посадка шавлії
- Спершу необхідно викопати грунт глибиною до 30 см, очистити його від бур'янів і розпушити.
- Ширина між рядами повинна бути від 70 см.
- Приблизно через три тижні мають з'явитися перші паростки, після цього грунт необхідно ще раз розпушити і видалити з нього бур'яни.
- Зазвичай у перший рік шавлія обростає пагонами. Якщо вчасно видалити старі пагони, то з часом на їх місці з'являться нові, більші.
Купити шавлію ви можете на сайті нашого садового центру «ГалСад».
- Коментарії
Завантаження коментарів ...